Czy homologacja w oponach ma znaczenie?

opony samochodowe

Wśród wielu opon dostępnych na obecnym rynku wiele zaopatrzonych jest w specjalną homologację producenta samochodów. Inne z kolei to opony uniwersalne, przeznaczone do każdego auta. Czy homologacja ma znaczenie? Czy wybierając opony nieposiadające homologacji traci się na na ich jakości? Czy wreszcie takie opony są bezpieczne?

Homologacja – czym właściwie jest?

Homologacja to specjalne oznaczenie opon, które informuje użytkowników, że te właśnie opony są zalecane do samochodów danej marki. Zazwyczaj jedna marka posiada kilka homologacji. Niestety ich symbole zazwyczaj nie odpowiadają nazwom producentów aut.

Opony bez homologacji – czy są jakieś różnice?

Każdy koncern motoryzacyjny produkuje przynajmniej kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt różnych modeli samochodowych. Homologacji jest jednak najczęściej tylko kilka. Stąd wiele osób związanych z motoryzacją podważa ich sens. Wiele opon pozbawionych jest jakiejkolwiek homologacji – na przykład opony Dębica presto UHP2 (zobacz ceny). Wydaje się że homologacja jest praktycznie wyłącznie kwestią marketingu. W przypadku opon Dębica presto UHP2 o wiele bardziej istotne wydają się być ich faktyczne parametry. Jak pokazują użytkownicy opon Dębica presto UHP2, mimo braku homologacji sprawdzają się one świetnie na każdym aucie.

Najpopularniejsze oznaczenia homologacji to na przykład: Gwiazdka, A1, czy A* oznacza firmę BMW. Oznaczenie NO oznacza natomiast, że opony dedykowane są samochodom Porsche. Opony przeznaczone do samochodów marki Mercedes oznaczone są symbolem MO.