Czy wymiana opon jest konieczna?

Wielu kierowców ma w czasie jesieni i zbliżającej się wielkimi krokami zimy ma poważny dylemat, czy warto wymieniać opony na zimowe. Osoby te przeważnie nie zdają sobie sprawy dokładnie z tego, jak wielkie zagrożenie płynie z jeżdżenia na oponach letnich w czasie zimowej aury. Jak zatem przekonać kogoś, kto sądzi, że jazda na letnich oponach w zimie nie jest problemem?

Dlaczego warto wymieniać opony?

Wymiana opon z letnich na zimowe jest konieczna z jednego prostego powodu – zwyczajnie letnia opona w nawet najmniejszym stopniu nie radzi sobie z zimowymi warunkami. Ich skład, a także bieżnik przystosowane są do powierzchni ciepłej, oraz względnie suchej. Jeśli taką oponą wjedzie się na śnieg, lub – co gorsza – lód, będzie się ona zachować po prostu niestabilnie i całkowicie utraci przyczepność, więc samochód tym samym straci jakąkolwiek sterowność. Z tego też powodu, jeśli chce się móc jeździć autem w zimę bezpiecznie oraz po prostu skutecznie i efektywnie, opony zimowe są zwyczajnie konieczne.

Kiedy warto wymienić opony?

Zupełnie osobnym tematem w przypadku wymiany opon jest to, kiedy tak naprawdę powinno się dokonywać takiej zmiany. Wielu jest takich kierowców, którzy z wymianą czekają do pierwszych opadów śniegu, lecz wtedy są złapani przez śnieg na oponach letnich, co często kończy się dla nich kolizjami i wypadkami. Najlepszym momentem na wymianę opon jest sytuacja, gdy średnia dzienna temperatura zaczyna utrzymywać się poniżej 5 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji spokojnie można już wymieniać opony, bez względu na to czy opady śniegu są w ogóle zapowiadane.

Więcej informacji tylko w tym miejscu