Samodzielne usuwanie rys samochodowych

Zarysowania nadwozia samochodu w znaczący sposób pogarszają ogólny wygląd pojazdu. Niestety nierzadko nie da się ich uniknąć. Przejeżdżanie blisko rosnących krzaków, jazda po drogach gruntowych, przypadkowe przytarcie nadwozia podczas przechodzenia zbyt blisko samochodu, otarcia parkingowe – wszystko to może doprowadzić do zarysowań lakieru. Jak usunąć takie rysy? 

Samodzielne usuwanie rys samochodowych

Warto powiedzieć wprost. W większości przypadków samodzielnie usuwanie rys samochodowych jest jak najbardziej możliwe. Jeśli lakier na całym nadwoziu pojazdu nie wygląda już zbyt dobrze, najlepszym sposobem poprawy jego wyglądu, jest zastosowanie pasty polerskiej. Dobrej jakości pasty polerskie są lekko ścierne. Usuwają mikroskopijną warstwę lakieru, dzięki czemu niewielkie rysy są mniej widoczne lub całkowicie znikają. Zastosowane w pastach składniki powodują także poprawę koloru samochodu. Taka korekta lakieru powstaje m.in. na skutek nawoskowania karoserii woskiem, który w pastach polerskich występuje. Lakier ma wyraźniejszą barwę, jest błyszczący i wygląda o wiele lepiej. 

Głębsze rysy na lakierze nie muszą być problemem

Dużo głębsze rysy na nadwoziu pojazdu także nie muszą być problemem. Tu jednak pasty polerskie mogą posłużyć tylko jako sposób na korektę lakieru i dopracowanie wcześniejszych działań. Do zamaskowania głębokich rys na lakierze konieczna jest kredka do lakieru. Taka kredką wypełnia się rysę, wyrównuje i poleruje. Oczywiście bardzo ważne jest dobranie kredki o kolorze lakieru, tak by miejsce, w którym była rysa, nie odróżniało się innym kolorem. Efekt takiej korekty lakieru nie jest trwały. W zależności od sposobu użytkowania pojazdu, a przede wszystkim od częstotliwości mycia karoserii, może wystarczyć na wiele tygodni, a nierzadko i miesięcy. Oczywiście rysę można za jakiś czas ponownie wypełnić przy pomocy kredki do lakieru i nadal cieszyć się piękną karoserią pojazdu. 

Przy bardzo głębokich zarysowaniach, które sięgają blachy karoserii, niestety trzeba pomyśleć o wizycie u lakiernika samochodowego. W profesjonalny sposób zlikwiduje on problem i polakieruje dany element lub jego część jeszcze raz, dzięki czemu będzie wyglądać jak nowy.